האם ניתן להוציא ויזה מהירה לארצות הברית?

במשך שנים רבות אזרחי ישראל שרצו לבקר בארה"ב היו צריכים להגיש בקשה לויזה ולהמתין זמן ממושך למועד הראיון האישי בשגרירות ארה"ב. בשנת 2017 ארה"ב יצאה בתוכנית חדשה שאיפשרה למועמדים לויזה אשר כבר החזיקו בעבר בויזה לארה"ב לבצע הליך חידוש - הליך קל בהרבה שלא הצריך מהמועמדים הגעה לראיון האישי בשגרירות ואיפשר למועמדים הנ"ל לשלוח את הדרכון ואת המסמכים שלהם באמצעות הדואר לשגרירות ולקבל את הויזה תוך זמן קצר יחסית.

עם פרוץ מגיפת הקורונה בשנת 2020 השגרירות האמריקאית נסגרה לקבלת קהל לתקופה ממושכת מאוד - מעל שנה וחצי. צעד קיצוני זה של סגירת השגרירות לזמן כה ממושך גרם לתורי ענק כשלמעשה מעל 200 אלף ישראלים נאלצו להמתין לקבלת הויזה במשך כשנתיים.

לאחרונה בעקבות הרחבת הצוות הקונסולרי בשגרירות ארה"ב בישראל זמני המתנה התקצרו עד מאוד והיום מדובר בתקופה קצרה יחסית של חודש-חודשיים המתנה למועד הראיון האישי בשגרירות.

האם קיימות נסיבות שבהן אפשר לבקש להוציא ויזה תוך מספר ימים?

למרות הזמנים הממושכים יחסית הנדרשים לקבלת הויזה לארה"ב ישנם מקרים יוצאי דופן בהם המועמד זכאי להגיש בקשה מיוחדת למחלקה הקונסולרית על מנת שיזרזו ויקדמו את מועד פגישת הראיון האישי בשגרירות.

במידה והמחלקה הקונסולרית לאחר בחינה מדוקדקת של פרטי המקרה תחליט כי המועמד אכן עומד בקריטריון להקדמת מועד הראיון האישי, המועמד יקבל תוך 48 שעות מרגע הפנייה הודעה עם פרטי המועד החדש.

להלן רשימת המקרים המיוחדים:

  • כאשר המועמד צריך לעבור טיפול רפואי דחוף בארה"ב או כאשר מדובר במלווה של אותו המועמד
  • כאשר מדובר בפגישה עסקית דחופה וניתן להוכיח כי מדובר באינטרס כלכלי שנוגע גם לאינטרסים כלכליים של גורמים אמריקאים
  • כאשר מדובר בסטודנט שאמור להתחיל את שנת הלימודים ועלול לפספס את תחילת הלימודים בשל אורך תהליך קבלת הויזה
  • כאשר מדובר במוות או מחלה קשה המסכנת חיים של קרוב משפחה מדרגה ראשונה

האם קיימת אלטרנטיבה אחרת להוצאת ויזת חירום לארה”ב?

לאחר מאמצים רבים במשך שנים במהלך שנת 2023 ישראל צורפה למועדון המדינות הפטורות מויזה לארה"ב. למעשה היום כל אזרח ישראלי המחזיק בדרכון ביומטרי ל 10 שנים זכאי להגיש בקשה לתוכנית הפטור ובמידה ובקשתו תאושר הוא יהיה זכאי לפטור מויזה למשך שנתיים והמאפשר לו ביקור בארה"ב לתקופה של 90 יום בכל 180 יום קלנדרים.

תהליך הצטרפות לתוכנית הפטור מהיר וקל בהרבה מאשר הליך רגיל להגשת בקשה לויזה לארה"ב. למעשה על המועמד להירשם במערכת המקוונת, לשלם את דמי האגרה ולרוב תוך 72 שעות המועמד יקבל את אישור ה ESTA המיוחל. ללא ספק פטור מויזה לארה"ב שינה עבור רבים את ההסתכלות על אפשרות להגיע לארה"ב בלי שידרשו לשלם סכומים גבוהים של כסף ולהשקיע זמן יקר בכך.

חשוב להדגיש שתוכנית הפטור מתאימה לאנשים שמעוניינים לבקר בארה"ב רק לצרכים תיירותיים לתקופות קצרות. אלו שמעוניינים ללמוד או לעבוד בארה"ב או להגיע לביקורים ממושכים לעתים קרובות עדיין יצטרכו להגיש בקשה לויזה מתאימה.

Alert