סירוב ESTA – מה ניתן לעשות?

מה לעשות במקרה של סירוב לבקשה במקרה בו סטטוס ה ESTA הינו "נסיעה אינה מורשית - not approved"?

במרבית המקרים, בקשת ESTA תאושר תוך מספר שעות בודדות עד ל 72 שעות, אלא אם כן במהלך סקירת הבקשה שלכם על ידי הגורמים הרשמיים התגלו נתונים בעייתיים. גם אם סטטוס הבקשה הפך ל"אישור הנסיעה נמצא בהמתנה", אין סיבה להילחץ, מדובר במצב זמני בלבד וברוב המקרים, הבקשה תאושר.
אם ישנה בעיה כלשהי עם הבקשה, הסטטוס ישתנה ל"הבקשה לאישור נסיעה נדחתה" ולא תותר לך נסיעה עם ESTA,כלומר בקשתה סורבה.
אם בקשתך לתוכנית פטור מויזה סורבה, על מנת להיכנס לארצות הברית, יהיה עליך להגיש בקשה לויזה רגילה.
אישור או סירוב לבקשה לוויזה הינה תחת החלטת השגרירות בה תגיש את בקשתך.

אישור ודחייה של בקשת ESTA

מרבית הבקשות לאישור כניסה לארה"ב בתוכנית פטור מויזה ESTA מאושרות באופן מהיר. עם זאת, כאמור, ישנן בקשות אשר נדחות. הסיבה הנפוצה ביותר לדחייה היא כאשר המועמד סימן "כן" באחת מהשאלות הכלליות בפרק האחרון בטופס, הנוגע לנושאים ביטחוניים. 

השאלות הללו, בתוך טופס הבקשה ל ESTA נועדו כדי לסנן נוסעים שעלולים להוות איום על ארה"ב, על ידי בדיקת ההיסטוריה הרפואית של המבקש בעבר, היסטוריית המעצרים והיסטוריית הרישומים הפליליים. ברוב המקרים, השבה ב"כן" אפילו לאחת מהשאלות הללו תגרום לדחיית הבקשה.

במקרים לא מעטים, בקשה עשויה להידחות אם המבקש לחץ בטעות על "כן" על שאלה שהוא או היא התכוונו להשיב עליה "לא". לכן, מומלץ מאוד בסיום הטופס, לעבור שוב על הטופס כולו ובפרט על השאלות האחרונות בטופס, על מנת לוודא שהכל סומן כראוי ולא סומנו תשובות מסוימות בשוגג.

הסיבות הנפוצות ביותר לדחיית בקשת ESTA

• בחירה בתשובה "כן" אפילו באחת מהשאלות הכלליות בסיום הטופס.

• קיימת עבירה פלילית חמורה שבגינה הורשע הנוסע, או שקיים ערעור או דיון תלוי ועומד בעניינה.

• הוגשה בעבר בקשה לוויזה או ESTA והיא נדחתה.

• הנוסע שהה בעבר בארה"ב מעבר למשך הזמן המותר.

• הנוסע עבד בעבר ללא הוויזה הנדרשת והובא לידיעת הרשויות במהלך ביקורו בארה"ב.

• כניסת הנוסע לארה"ב נדחתה מכל סיבה שהיא.

• הנוסע גורש בעבר מארה"ב מכל סיבה שהיא.

• הנוסע חולק שם פרטי ושם משפחה זהים עם פושע בעל עבר פלילי חמור או מבוקש על ידי רשויות בינלאומיות.

לתשומת ליבך, בחירה בתשובה "כן" אפילו לשאלה אחת בשאלון, תוביל ככל הנראה לדחיית בקשת ה ESTA. עם זאת, אם נבחרה התשובה "כן" בטעות, ניתן יהיה להגיש בקשה מחדש. בפעם הזו, יהיה עליך להשיב את התשובה הנכונה ולהגיש בקשה מחדש ל ESTA.

כיצד לבדוק את תוכן הבקשה שלך

לאחר שסיימתם למלא את הטופס בשלב השלישי "שאלות בריאות וביטחון", במקום להמשיך הלאה לתשלום, תוכלו ללחוץ למטה על הכפתור "הקודם" ולחזור לעמודיו הקודמים של הטופס ושוב לבדוק שכל הפרטים שהזנתם הינם נכונים.

במידה וכבר סיימתם את מילוי הטופס המקוון והעליתם את תמונת הדרכון שלכם ושילמתם עבור התהליך ואינכם בטוחים לגבי מה שהזנתם בטופס המקוון, תוכלו לפנות אלינו ב"צור קשר".

להלן מפורטים שני תרחישים

אם לחצת בטעות על "כן" ב"שאלת ביטחון"יש ליצור קשר איתנו ב"צור קשר" ואנחנו נעשה את התהליך מחדש. עליכם יהיה לשלם מחדש עבור התהליך.
אם ענית על כל השאלות ולא הצלחת לאתר כל שגיאה בהזנת המידע שלךאין באפשרותך לנסוע לארה"ב עם ESTA. עליך להגיש בקשה לוויזה בשגרירות ארה"ב.

אנו ממליצים לפעול על פי השלבים המתוארים להלן לאחר אישור פרטי הסטטוס שלך.

1. אם לחצת בטעות על "כן" לשאלה

אין דרך לבטל את הזנת הפרטים שלך מיד לאחר השלמתם. יש להמתין 24 שעות לפחות ולאחר מכן לנסות שוב.

למרות שיהיה עליך לשלם שוב את דמי הגשת הבקשה בעת הגשת הבקשה החדשה, ניתן לשנות את תוכנה של הבקשה הקודמת שלך, כלומר לשנות את הפרטים בהן הייתה שגיאה. עם זאת, במקרים מסוימים לא ניתן לשנות או לתקן מידע שהוזן קודם לכן. אם הבקשה שלך נדחתה גם לאחר הגשת הבקשה בשנית, יש להגיש בקשה לויזה לארה"ב באמצעות השגרירות במיקום מגוריך.

2. אם ענית "לא" לכל השאלות ואין באפשרותך לזהות שגיאות כלשהן בהזנת הפרטים שלך

במקרה זה, נראה כי קיים מידע מסוים הרשום במאגרי ממשלת ארה"ב על ידי רשות המכס וביקורת הגבולות האמריקאית (CBP) שהוביל לדחיית בקשתך לאישור נסיעה.במקרה הזה, יהיה עליך להגיש בקשה לוויזה בשגרירות ארה"ב.

* כדי לנסוע לארה"ב למטרות עסקים, תיירות, נופש ביקור, לימודים קצרים שאינם אקדמאים והשתתפות בכנסים  יש להגיש בקשה לויזה מסוג B1/B2 - הויזה הפופולרית ביותר לכניסה לארה"ב.

נקודות חשובות בעת הגשת בקשה לויזה מסוג B בשגרירות ארה"ב

① יש להגיש בקשה מקוונת בטופס DS-160 דרך אתר שגרירות ארה"ב

② יש לבצע תשלום של דמי הבקשה (האגרה לויזה) באמצעות מערכת התשלומים המקוונת של שגרירות ארה"ב (חשוב לזכור לשמור עותק של מספר הקבלה)

③ יש לקבוע פגישה לראיון באופן מקוון דרך אתר האינטרנט של שגרירות ארה"ב

④ יש להכין את המסמכים הדרושים ולהגיע לראיון בתאריך ובשעה בה נקבעה הפגישה שלך

⑤ הדרכון שלך יוחזר, עם הוויזה מודבקת על גביו, לערך כשבוע לאחר הריאיון

המסמכים הדרושים להגשת בקשה בשגרירות מתוארים להלן.

* יש לבדוק שנית באתר האינטרנט של שגרירות ארה"ב לפני הגשת הבקשה, מכיוון שהמסמכים הדרושים עשויים להשתנות בהתאם לתנאים פרטניים.

המסמכים הדרושים להגשת בקשה לוויזה B

• דרכון מקורי (שתוקפו יפוג לא לפני תום תקופת השהות המתוכננת בארה"ב)

• כל הדרכונים הקודמים עם ויזות לארה"ב (במידה והיו לכם)

• תמונת פספורט עבור הבקשה (5 על 5 ס"מ, שצולמה במהלך ששת החודשים האחרונים)

• אישור מילוי טופס הבקשה המקוון DS-160

• קבלה המעידה על תשלום דמי הבקשה לויזה (מונפקת עם אישור ההזמנה לראיון בעת תשלום בכרטיס אשראי או בדואר)

• טופס אישור מועד התור לראיון

• מסמכים רשמיים המצהירים על היותך מועסק או סטודנט נכון לזמן הנפקתם.

• מסמכים כגון אישור יתרת חשבון בנק, המאשרים את מצבך הפיננסי הנוכחי

• מסמכים כגון תלושי שכר או אישור ניכוי מס במקור המעידים על הכנסתך

• מסמכים כגון אישור הזמנת מלון, מסלול טיול או כרטיסי טיסה, המפרטים את תוכניות הנסיעה שלך במידה ויש לך תוכנית סדורה. (במידה ואין זה לא חובה)

• מסמכים המעידים על סירוב כניסה או סירוב לויזה בעבר, אם רלוונטי

• מסמכים המפרטים את הרישום הפלילי שלך, אם נעצרת בעבר או אם קיים עבר פלילי

• מסמכים כגון אישור שהייה, אישור עבודה ,תעודת מגורים או תעודת תושבות זרה עבור אזרחים זרים

ESTA ככלי המסייע לארה"ב בשמירה על אזרחיה

ממשלת ארה"ב מייחסת חשיבות רבה למניעת כניסת נוסעים בעלי כוונות לא רצויות, כגון: לשהות בארה"ב תקופה ממושכת או העסקה בלתי חוקית וכמובן בעלי פוטנציאל לסיכון ביטחוני. זו הסיבה להקמתה של תוכנית ESTA. לאורך השנים דיוק ואיכות הבדיקות במערכת ESTA נעשו יותר קפדניות ומחמירות וכיום מועמד אשר שיקר בטופס הבקשה שלו בנוגע לאחד הפרטים הנוגעים לשאלות ביטחוניות ככל הנראה יתפס בשקר. מערכות מידע של CBP שאחראים על מערכת ה ESTA עובדות בשיתוף פעולה ומסונכרנות עם רשויות אכיפת החוק של מדינות המשתתפות בתוכנית פטור מויזה.  

ממשלת ארה"ב מתמקדת במועמדים ל ESTA אשר מהווים פוטנציאל להשתייך לאחת הקבוצות הבאות:

  • ① מועמדים שעלולים להוות איום לבטחונה של ארה"ב
  • ② מועמדים שעלולים לשהות מעבר לזמן המותר או לעבוד באופן לא חוקי בארה"ב

מטבע הדברים, סעיף ① חיוני על מנת למנוע פעולות טרור או הברחת פריטים בלתי חוקיים. בשנים האחרונות גם הבדיקה של סעיף ② נעשתה קפדנית מתמיד ומגמה זו צפויה להימשך גם בעתיד. פקיד הגירה בכניסה לאה"ב יכול לסרב לכניסתו של נוסע לארה"ב שעבד באופן בלתי חוקי או אפילו רק נחשד כי עבד באופן בלתי חוקי בארה"ב. מערכות של בקרת גבולות ארה"ב מסונכרנות גם עם רשויות הגירה ואכיפה שונות של ארה"ב וגם עם מערכות אכיפת החוק של מדינות המשתתפות בתוכנית פטור מויזה.

כמו כן, יש לציין כי ביקורים תכופים בארה"ב לאורך השנים או למשך תקופות שהייה ארוכות עלול לעורר את חשדו של פקיד ההגירה וזה עשוי לגרום לו להאמין כי הנוסע עובד בארה"ב או שוהה בצורה אשר אינה הולמת את האישור תחתו הוא שוהה בארה"ב. הפקיד רשאי לסרב את כניסתו של נוסע לארה"ב אם לא יסופק הסבר המניח את הדעת לחשדות אלו.

על נוסעים חלה חובה להגיש דוחות מס עבור כל הכנסה שהופקה בארה"ב אם שהו בארה"ב יותר מ-183 ימים בשנה, גם אם לא קיימת תושבות קבע. אם בכוונתך לשהות בארה"ב לתקופה ארוכה, יש לתכנן את נסיעתך ביסודיות ולדאוג לויזה שמתאימה והולמת את מטרת הביקור שלך בארה"ב.

שימו לב