טיסה לדרום אמריקה עם קונקשיין בארצות הברית

לישראלים המעונינים לטוס לדרום אמריקה ישירות מישראל אין יותר מדי אופציות. ישנה חברת LATAM שעובדת לסירוגין עם ישראל ומבצעת טיסות מתל אביב לסנטיאגו בצ'ילה. אך לרוב האפשרויות היותר מעשיות הן טיסות עם קונקשיין דרך ארה"ב או דרך אירופה.

האם לטיסת קונקשיין דרך ארה"ב יש צורך בויזה?

התשובה הקצרה היא: כן. ללא ויזת תייר לארה"ב לא ניתן לטוס לארה"ב או דרך ארה"ב, יתירה מכך לא יעלו אותכם אפילו על הטיסה עצמה ללא הצגת ויזה בתוקף. ויזת תייר לארה"ב בשנים האחרונות הפכה להיות משימה יותר מורכבת מאשר פעם וזאת בשל העובדה שמאז מגיפת הקורונה תורים לראיון אישי בשגרירות האמריקאית התארכו ובתקופות מסוימות הגיעו אף להמתנה של שנה שלמה ואף יותר.
היום ניתן "לתפוס" תורים יחסית מהר ולא מדובר בהמתנה של יותר מחודש-חודשיים ולמחדשי ויזה ניתן לעשות את תהליך החידוש ויזה אף מהר יותר – ענין של כמה שבועות.


בספטמבר 2023 לאחר מאמצים של שנים רבות ישראל הצטרפה לתוכנית פטור מויזה של הממשל האמריקאי - ESTA. התוכנית מאפשרת לנרשמים קבלת אישור נסיעה אלקטרוני תוך זמן קצר (לרוב תוך 72 שעות) והאישור הנ"ל למעשה מאפשר לטוס לארה"ב או דרך ארה"ב ללא צורך בויזת תייר רגילה. עניין זה מקל מאוד על נוסעים רבים הן בשל העלויות הנמוכות הכרוכות בתהליך פטור מויזה והן בשל זמנים קצרים מאוד לקבלת האישור.

האם לטיסת קונקשיין דרך אירופה יש צורך בויזה?

נכון לכתיבת כתבה זו (נובמבר 2023) ישראלים אינם זקוקים לויזה לאירופה על מנת לטוס ישירות או בטיסת ביניים דרך אירופה. מציאות נוחה זו צפויה להשתנות בתחילת 2025 כאשר אזרחי ישראל ואזרחים של מרבית מדינות העולם יצטרכו להגיש בקשה לויזה אלקטרונית לאירופה – ETIAS. כמובן שהצטרפות תהיה כרוכה בתשלום ובהליך הרשמה אלקטרוני בלעדיו לא יהיה ניתן לעלות על טיסה לאירופה.

מה ההבדל בין ESTA (ארה"ב) לבין ETIAS (אירופה)?

לכאורה מדובר בשתי תוכניות המאפשרות הרשמה אלקטרונית, תשלום מקוון וקבלת אישור שבאמצעותו ניתן לטוס, אך בפועל ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין שתי התוכניות. יש לקחת בחשבון שתוכנית ETIAS אמנם התקבלה בפרלמנט האירופי עוד בשנת 2017 אך מאז נדחיתה מספר רב של פעמים ולא כל המאפיינים של התוכנית ידועים כעת. נכון לעכשיו התכנון להשיק את התוכנית הוא בתחילת שנת 2025.

 ESTAETIAS
עלות21 דולר7 אירו
תוקףשנתיים3 שנים
מילוי טופס אלקטרוניכןכן
דרכון ביומטרי חובה/רשותחובהחובה
האם כולם חייבים בהגשה?חובה לכל הגילאיםחובה לכל הגילאים, ילדים מתחת ל 18 או מבוגרים מעל 70 פטורים מתשלום
זמן טיפול בבקשהלרוב עד 72 שעותלרוב תוך יום אך עלול להימשך עד 30 יום
האם ניתן לערער במקרה של סירוב לבקשה?לאלא
האם במקרה של סירוב לבקשה – יהיה נימוק ?לאכן
במקרה של סירוב לבקשה האם תוחזר העלות האגרה?17 דולר יוחזרו מתוך 21 ששולמואין החזר
האם רישום פלילי מהווה בעיה?כןכן
האם בעיות בריאותיות מהוות בעיה?כן - במקרים מסוימים (תלוי בבעיה רפואית)לא
רכישת כרטיס טיסה חזרה או טיסת המשך מראשכןכן

אז דרך איפה כדאי יותר לטוס לדרום אמריקה?

אנו ממליצים לכל אחד לעשות השוואת מחירי טיסות שמשתנים כל הזמן, לקחת בחשבון את שעות הטיסה ואת משך עצירות הביניים. כמו כן, נוסעים רבים דווקא שמחים לעצירת ביניים של כמה ימים על מנת ליהנות מעוד יעד "על הדרך". כמובן שכל אחד והשיקולים שלו.

במידה ואין לכם ויזה לארה"ב או שהגשתם בקשה לתוכנית הפטור מויזה – ESTA ובקשתכם נדחיתה אז כמובן שאנחנו נמליץ נכון לעכשיו לטוס דרך אירופה שעדיין לא מחייבת ישראלים בקבלת ויזה. בכל מקרה אחר יש שיקולים לפה או לשם מבחינת תחנת העצירה.

מה שלא תחליטו חשוב לזכור שכדאי לתכנן את הנסיעה מבעוד מועד ולעשות "שיעורי בית" היטב שכן הבדלי מחירים עבור טיסות ליעדים רחוקים עלולים להגיע למאות רבות של דולרים ואף יותר. 

שגרירויות ישראל בדרום אמריקה

בתי חב"ד בדרום אמריקה

שימו לב